Strona główna Aktualności Wszawica – jak się pozbyć wszy i co robić by ich nie...

Wszawica – jak się pozbyć wszy i co robić by ich nie mieć?

Jeśli myślisz, że problem wszawicy Cię nie dotyczy, bo twoje dziecko jest czyste i zadbane - jesteś w błędzie. Wszy bardzo szybko przemieszczają się z głowy na głowę i nie znasz dnia ani godziny, kiedy mogą zadomowić się we włosach twojego dziecka. Wszawica jest bardzo popularnym problemem w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Na co zwracać uwagę? Jak się pozbyć wszy i jak nie dopuścić do zarażenia? Zobacz. 

0
Photo by Rachel on Unsplash

Jeśli myślisz, że problem wszawicy Cię nie dotyczy, bo twoje dziecko jest czyste i zadbane – jesteś w błędzie. Wszy bardzo szybko przemieszczają się z głowy na głowę i nie znasz dnia ani godziny, kiedy mogą zadomowić się we włosach twojego dziecka. Wszawica jest bardzo popularnym problemem w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Na co zwracać uwagę? Jak się pozbyć wszy i jak nie dopuścić do zarażenia? Zobacz.

Cykl życia wszy – Główny Inspektorat Sanitarny

WSZY

Wesz głowowa bardzo szybko przemieszcza się z główki na główkę. Pośrednia droga zakażenia (przez pościel, grzebienie, szczotki, obicia tapicerskie itd.) jest znacznie mniej prawdopodobna niż powszechnie przypuszczają rodzice. Wesz musi się odżywiać co kilka godzin i ginie po kilkunastu godzinach jeśli nie przebywa na owłosionej skórze głowy.
Wszawica głowowa, w przeciwieństwie do odzieżowej, nie ma bezpośredniego związku ze złym stanem higienicznym. Zachorować może każdy.

Jak wygląda wesz?

Dorosłe wszy mają smukłe ciało długości do 3,5 mm. Poruszają się za pomocą trzech par odnóży zakończonych pojedynczym pazurem z prędkością nawet do 23 cm/min. Polowanie na małą i szybką wesz jest więc utrudnione. Składają 7–10 jaj (zwanych gnidami) na dobę, mocując je super klejącą wydzieliną u nasady włosa – wyglądają jak „pąki wyrastające z włosów”. Przyczepność gnid jest tak duża, że nie usuwa ich zwykłe mycie i wyczesywanie włosów.

Wesz – Foto internet

Po 7–10 dniach z gnid wylęgają się nimfy, które w sprzyjających warunkach osiągają dojrzałość płciową w ciągu 9–12 dni. Dorosłe osobniki nie tylko się rozmnażają, ale także odżywiają. Żywienie się krwią człowieka umożliwiają im aparaty ssąco-kłujące. Z ukłuciem skóry przez pasożyta związane są objawy wszawicy. Pojawia się silny świąd. Ciągłe drapanie skóry prowadzi do powstawania sączących się nadżerek, które mogą się pokrywać strupem lub ulec wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. Zmiany najczęściej dotyczą owłosionej skóry głowy za uszami i na potylicy.

Gnidy i wesz – foto Poradnik Zdrowie

Wesz głowowa może przenosić mikroorganizmy wywołujące:

  • niebezpieczny dur plamisty (obecnie taka choroba występuje jedynie w Afryce i Azji)
  • czy łagodniejszą gorączkę okopową (spotykana u bezdomnych).

Gnidy

Gnidy można zaobserwować „gołym” okiem, choć użycie lupy znacznie ułatwia rozpoznanie. W przypadku wątpliwości włos z gnidą można obejrzeć pod mikroskopem świetlnym. Warto spróbować znaleźć wszy i ich jaja po wyczesaniu GĘSTYM grzebieniem.

Leczenie zwykle powtarza się po upływie 7–10 dni, by zabić także osobniki świeżo wykluwające się z gnid. Należy pamiętać, że konieczne jest zbadanie wszystkich osób mających kontakt z zakażonym pacjentem (szczególnie domowników) oraz ich leczenie, aby innych dalej nie zarażali.

NATURALNE METODY POZBYCIA SIĘ WSZY

  • Wyjmowanie, wyczesywanie – w tym przypadku pomocny jest bardzo gęsty grzebyk – najlepszy jaki widziałam na rynku ma firma Pipi Nitolic – bardzo gęsty, metalowy. Wyczesywanie, wyjmowanie i sprawdzanie głowy należy powtarzać do skutku.
  • Olejki: herbaciany, lawendowy, eukaliptusowy lub anyżowy zabijają wszy i gnidy. Zmieszaj kilka kropel olejku z oliwą – wmasuj we włosy, nałóż czepek, pozostaw na kilkadziesiąt minut, następnie umyj głowę i bardzo dokładnie wyczesz włosy.
  • Ocet jabłkowy lub ocet wymieszany z wodą- płuczemy nim włosy, następnie wyczesujemy gęstym grzebieniem.
  • Oliwa z oliwek / olej dusi wszy a gnidzie nie pozwala przeistoczyć się w wesz. Smarujemy olejem włosy, nakładamy czepek, zostawiamy na kilkanaście minut, następnie myjemy głowę i wyczesujemy włosy.
  • Sok z cytryny jest sposobem na gnidy – rozpuszcza spoiwo, za pomocą którego gnidy trzymają się na włosach. Wmasuj sok z cytryny we włosy, nałóż czepek i wytrzymaj godzinę, następnie wyczesz dokładnie włosy.

Środki dostępne w aptekach

Jeżeli chcecie od razu uderzyć środkiem dostępnym w aptekach polecam produkt Pipi Nitolic. Jest to wyrób medyczny do eliminacji wszy i gnid u dzieci powyżej 2 roku życia i dorosłych.

Zestaw zawiera płyn / spray oraz emulsję rozpuszczającą cementowe spoiwo, ułatwiającą usuwanie martwych gnid z włosów. Dodatkowo genialny grzebyk do wyczesywania.

Jak się chronić przed wszawicą?

Firma Nitolic posiada również w ofercie spray ochronny – Nitolic prevent plus, który chroni przed zarażeniem wszawicą.

Zawiera składniki pochodzenia naturalnego. Chroni do umycia włosów. Z uwag na bezpieczny  skład może być stosowany nawet codziennie. Zalecany szczególnie po przeprowadzonej kuracji tzw. odwszawiania, przed powrotem dziecka do szkoły/przedszkola, lub gdy wiemy, że w najbliższym otoczeniu dziecka (szkole, przedszkolu) panuje wszawica.

Jeśli to możliwe – związuj włosy dziecka przed pójściem do szkoły czy przedszkola, kontroluj skórę głowy – sprawdzaj przede wszystkim za uszami i nad czołem. Zwracaj uwagę, czy dziecko się nie drapie po głowie.

Należy pamiętać, że konieczne jest zbadanie wszystkich osób mających kontakt z zakażonym pacjentem (szczególnie domowników) oraz ich leczenie, aby innych dalej nie zarażali.

Co jeszcze musisz zrobić?

Wskazane jest upranie pościeli, ręczników i nakryć głowy w gorącej wodzie (60 st. C) i ich wyprasowanie. Grzebienie i szczotki należy dokładnie myć przez 5–10 minut w wodzie o temperaturze 60 st. C. Przedmioty, których nie można w ten sposób wyczyścić, a istnieje podejrzenie, że mogą zawierać wszy, należy zamknąć w szczelnym worku na co najmniej 14 dni. Wszystkie włosy z podłóg i mebli należy zebrać odkurzaczem.

Wszawica to choroba, którą trzeba leczyć i nie należy się jej wstydzić. Jeśli twoje dziecko zetknęło się z nią – powiadom szkołę, przedszkole czy znajomych, z którymi dziecko miało kontakt. Wczesne wykrycie pomoże szybciej pozbyć się niechcianych gości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here