Strona główna Aktualności Wrażliwa skóra u dzieci, skóra atopowa – jak o nią dbać? Dr...

Wrażliwa skóra u dzieci, skóra atopowa – jak o nią dbać? Dr Marek Pleskot.

0
Foto daniela-rey
Foto daniela-rey

Skóra niemowlaka

Im młodsze dziecko, tym jego skóra cieńsza i wrażliwsza. Skóra niemowlaka jest nawet 5 razy cieńsza niż dorosłego. Jest niedojrzała zarówno pod względem budowy, jak i funkcjonalności. Podstawowe zdolności obronne są znacznie słabsze, a utrata wody ze skóry większa. Dopiero po 3. roku skóra upodabnia się do skóry rodziców.

Skóra dorosłych

Rodzice niestety też mogą mieć skłonność do wysuszania skóry. Po przodkach dziedziczymy nie tylko kolor oczu i gęstość włosów, ale również mniej lub bardziej suchą i wrażliwą skórę. Problem ten jest szczególnie nasilony u dzieci, w których rodzinach występuje atopia, czyli skłonność do alergii. Obecnie wiemy, że to nie alergia wysusza skórę, podobnie jak i rzęsy (typowy stygmat atopii) z jej powodu nadmiernie nie rosną. Skłonni do atopii mają również większą ilość wydzieliny w uszach i skłonność do nadmiernego rogowacenia mieszków włosowych, czyli „gęsiej skórki”. Chropowate grudki najłatwiej wyczuwać na ramionach.

Upośledzenie funkcji bariery ochronnej skóry

Skóra sucha to nie tylko szorstkość, ale przede wszystkim, upośledzenie funkcji bariery ochronnej skóry. Dalsza utrata wody dodatkowo osłabia skórę, która coraz bardziej staje się podatna na przenikanie niepożądanych substancji ze środowiska zewnętrznego oraz uszkodzenia. Nasila się stan zapalny, pojawia się zaczerwienie a nawet świąd. Drapanie skóry wyzwala czynniki nasilające jej zapalenie. Świąd jest gorszy od bólu, więc na skórze pojawiają się krwawe zadrapania. Nie można dopuszczać do takiej sytuacji.

Przyczyny suchości skóry

Przyczyn suchości skóry jest wiele zarówno ze strony genów jak i środowiska. Jeśli wcześniej nie pomyślimy o kandydacie na rodzica, to pozostaje zadbać o czynniki zewnętrzne. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasad prawidłowej pielęgnacji skóry.

U małych dzieci nie możemy stosować gorących i długich kąpieli, używać niewłaściwych kosmetyków. Szkodliwa jest zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność powietrza w pokojach.

Niestety, skóra łatwiej też ulega podrażnieniu, gdy dziecko zaczyna ząbkować. Negatywnie wpływa na nią także choroba, nawet banalne przeziębienie.
Ponadto można zaszkodzić dziecku, jeśli ubieramy je w ciasne ubranka. Każdy ruch ciała wywołuje tarcie skóry o materiał, co może powodować niedostrzegalne gołym okiem zdarcie naskórka, a w skrajnych przypadkach efekt podobny do otarcia pięty w bucie. Znaczenie ma również struktura i rodzaj materiału kontaktującego się ze skórą dziecka. Dlatego najbardziej bezpieczne są luźne, białe bawełniane ubranka, podwójnie płukane po upraniu. Dla policzków dziecka duże znaczenie ma do czego się przytulają. Bardziej czerwony i szorstki policzek wskazuje stronę, którą się więcej przytulają. Bawełniane podkoszulki opiekunów oraz pieluchy z flaneli podkładane pod buzię dziecka zmniejszają ryzyko otarć.

Pamiętajmy, że niewłaściwe dbanie o skórę niemowląt prowadzi zwykle do pojawiania się stanów zapalnych, które mogą być powikłane zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi.

Przeczytaj również: Fakty i mity dotyczące alergii, problemy skórne.

 

Radził Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here