Strona główna Aktualności Wrażliwa skóra dziecka – jak ją pielęgnować? Nowości na rynku kosmetycznym.

Wrażliwa skóra dziecka – jak ją pielęgnować? Nowości na rynku kosmetycznym.

„Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję” – śpiewano nam w dzieciństwie, wspierając wdrożenie odpowiednich nawyków higienicznych. Niestety, drogeryjne mydła pełne są substancji mogących wysuszać i podrażniać wrażliwą skórę zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W efekcie częstego mycia dłoni klasycznym mydłem skóra staje się zaczerwieniona, sucha, mogą pojawiać się na niej pęknięcia i małe ranki. Jak nie dopuścić do takich sytuacji? Jak dbać o wrażliwą skórę? Zobacz.

158
0
Pielęgnacja wrażliwej skóry. Foto unsplash.com
Pielęgnacja wrażliwej skóry. Foto unsplash.com

Pielęgnacja skóry dla nas dorosłych jest czymś normalnym i niezbędnym. Przez myśl nam nie przejdzie, żeby jej odpowiednio nie traktować, w przeciwnym razie mamy wrażenie napiętej, wrażliwej skóry, odczuwamy świąd i nie czujemy się dobrze. Rynek kosmetyczny bogaty w nowości zachęca nas do testowania i sprawdzania co dla naszej skóry będzie najlepsze. Jesteśmy coraz bardziej świadomi składów kosmetyków, wybieramy te naturalne i delikatne.

Skóra dziecka 

Co w takim razie ze skórą dziecka, która jest nawet 5 razy cieńsza od naszej? Im młodsze dziecko, tym skóra wrażliwsza i delikatniejsza. Skóra dziecka jest niedojrzała zarówno pod względem budowy, jak i funkcjonalności. Podstawowe zdolności obronne są znacznie słabsze, a utrata wody ze skóry większa. Dopiero po 3. roku skóra upodabnia się do skóry rodziców.

Coraz więcej słyszymy o nadwrażliwej skórze dziecka, skórze atopowej, z problemami. Jak dbać o taką skórę?

Wrażliwa skóra u dzieci bywa przyczyną dyskomfortu a nawet bólu. Foto unsplash.com
Wrażliwa skóra u dzieci bywa przyczyną dyskomfortu a nawet bólu. Foto unsplash.com

Przede wszystkim odpowiednie oczyszczanie i pielęgnacja

U małych dzieci nie powinno się stosować gorących i długich kąpieli i używać niewłaściwych kosmetyków. Wysoka temperatura to nie wszystko – powinniśmy też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pokojach.

Klasyczne mydła, ze względu na zasadowy skład, u osób cierpiących na nadwrażliwość skóry bądź AZS mogą wywoływać silne podrażnienia, zaczerwienienia i świąd.

„Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję”

Śpiewano nam w dzieciństwie, wspierając wdrożenie odpowiednich nawyków higienicznych. Niestety, drogeryjne mydła pełne są substancji mogących wysuszać i podrażniać wrażliwą skórę zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W efekcie częstego mycia dłoni klasycznym mydłem skóra staje się zaczerwieniona, sucha, mogą pojawiać się na niej pęknięcia i małe ranki.

Częste mycie skraca…zdrowie?

„Do objawów ostrego wyprysku kontaktowego należą grudki na zaczerwienionej suchej skórze, czasem z obecnością pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą. Częstym objawem towarzyszącym jest świąd, uczucie pieczenia, a w niektórych przypadkach także ból. Może dochodzić również do złuszczania się naskórka oraz przewlekłej szorstkości skóry.” – zauważa dr Marek Pleskot, pediatra.

Co zawiera tradycyjne mydło?

 • W składzie tradycyjnych mydeł znajdziemy sole sodowe lub potasowe wyższych kwasów tłuszczowych o odczynie zasadowym.
 • Na skórze, która naturalnie ma odczyn kwaśny, dochodzi do reakcji chemicznej (kwasu z zasadą) wywołującej stan zapalny.
 • Powszechnie stosowane mydła wysuszają skórę, ponieważ wypłukują naturalne czynniki nawilżające, wymywają związki lipidowe i proteinowe oraz przyczyniają się do naruszenia równowagi hydrolipidowej naskórka.
 • Podrażnienia związane z częstym myciem rąk oraz nieustannym ich osuszaniem mogą pojawić się w pierwszych chwilach po kontakcie z substancją drażniącą.
 • Zmiany na skórze, wywołane wypryskiem kontaktowym, nie przekraczają miejsca kontaktu.
 • Po usunięciu substancji drażniącej nie nasilają się i stopniowo wygasają.
 • Objawy mogą ulegać nasileniu, z czasem prowadząc do zaostrzenia stanów zapalnych.

Jak więc radzić sobie z problemem?

„Podobnie jak w wielu innych problemach skórnych, podstawą leczenia wyprysku z podrażnienia jest właściwa pielęgnacja. Najważniejsze jest nie szkodzić, zatem chronić skórę przed podrażnieniem. Podstawą jest więc dobre mydło i nauka delikatnego starannego osuszania, odpowiednio chłonnym ręcznikiem” radzi dr Marek Pleskot.

Co nowego na rynku?

Z pomocą przychodzi marka EMOTOPIC oferując nowość – Emolientową kostkę myjącą do twarzy i ciała. Myjąca kostka [syndet] przeznaczona jest do codziennej pielęgnacji i oczyszczania skóry delikatnej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, zaczerwienień oraz dla skóry chronicznie suchej i atopowej. Rekomendowana jest dla dzieci i dorosłych bez ograniczeń wiekowych.

Co zawiera kostka myjąca Emotopic? Samo dobro!

 • Bogaty skład naturalnych olejów: konopny, canola, awokado oraz odżywczego murumuru butter, który przywraca optymalne nawilżenie skóry, przeciwdziałając wysuszeniu, podrażnieniom i uczuciu napięcia.
 • W odróżnieniu od tradycyjnego mydła, kostka emolientowa ma neutralne pH i zawiera niezwykle łagodne, substancje powierzchniowo czynne, które nie naruszając warstwy lipidowej skóry, zapobiegają jej wysuszeniu podczas oczyszczania.
 • Kostka myjąca wykazuje wysoką skuteczność w niwelowaniu dolegliwości skóry suchej i wrażliwej, wzmacniając fizyczne właściwości barierowe naskórka, kojąc i łagodząc objawy podrażnienia.
 • Kostka 100g kosztuje około 21zł.

Polecam wszystkim, szczególnie teraz, kiedy skóra wysusza się jeszcze bardziej i musimy poświęcić jej więcej uwagi. Pamiętajmy, że nie tylko nas piecze skóra. Nasze dzieci, również mogą odczuwać dyskomfort, nawet nie mając problemów ze skórą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here