Strona główna Aktualności Jak pomóc tonącemu i samemu nie utonąć? Jak wykonać resuscytację – odpowiada...

Jak pomóc tonącemu i samemu nie utonąć? Jak wykonać resuscytację – odpowiada dr Marek Pleskot.

Ratowanie tonącego polega na jak najszybszym przeciągnięciu go do miejsca, w którym możliwe będzie przywrócenie oddychania, a następnie wyciągnięcie z wody. Wydobycie z wody małego dziecka nie jest tak trudne jak nastolatka czy też osoby dorosłej. Duży, silny i panicznie przerażony może zagrażać ratującemu. Rokrocznie kilka osób nieprzeszkolonych w ratownictwie wodnym TONIE PRZY PRÓBACH RATOWANIA. Niestety i w tym roku podobnie.

0
Foto bryan-minear
Foto bryan-minear

Według statystyk policji w tym roku w Polsce utonęło już ponad 150 osób. To dużo więcej niż w ubiegłych latach. Piękna pogoda, sprzyjająca wypoczynkowi nad wodą dla wielu osób skończyła się tragicznie. Wakacje dopiero się rozpoczęły. Nie wyobrażam sobie, znaleźć się w podobnej sytuacji, lub widzieć jak ktoś tonie. Nie wyobrażam sobie, że tonie ktoś z mojej rodziny. Jak się zachować, co wtedy robić? Jak pomóc, żeby samemu nie utonąć? Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową? Przeczytajcie porady lekarza – doktora Marka Pleskota.

Ratowanie tonącego

Ratowanie tonącego polega na jak najszybszym przeciągnięciu go do miejsca, w którym możliwe będzie przywrócenie oddychania, a następnie wyciągnięcie z wody.

Wydobycie z wody małego dziecka nie jest tak trudne jak nastolatka czy też osoby dorosłej. Duży, silny i panicznie przerażony może zagrażać ratującemu. Rokrocznie kilka osób nieprzeszkolonych w ratownictwie wodnym TONIE PRZY PRÓBACH RATOWANIA. Niestety i w tym roku podobnie.

Foto unsplash.com
Foto unsplash.com

Co robić?

1. Rozpocznij akcję ratowniczą i możliwie szybko powiadom (poproś o powiadomienie) służby ratownicze, w tym wypadku:

  • pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112)
  • straż pożarną (tel. 998),
  • na wodach patrolowanych przez Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe należy zadzwonić pod numer 601 100 100.

2. Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie.

3. Jeżeli nie jesteś przeszkolony, to nie skacz do wody, ale zacznij rozmawiać z tonącym (gdy jest przytomny) w celu opanowania jego paniki. Strach u tonącego powoduje bardzo szybkie i głębokie oddychanie, co może wywołać omdlenie i utonięcie.

4. Podejmij próbę podania tonącemu przedmiotu, który może uchwycić (ubranie, lina, gałąź). Można do tonącego podpłynąć łodzią, jeśli jest dostępna i nie wiąże się to z dodatkowymi zagrożeniami.

5. Jeśli nie masz odpowiedniego przeszkolenia, wejdź do wody w ostateczności. Wtedy musisz mieć ze sobą jakiś nietonący przedmiot lub formować łańcuch ludzi (ręka w rękę) wzajemnie się ubezpieczających. Najlepiej, żeby osoby umiejące pływać, były na początku łańcucha. Omijaj miejsca zawirowania. Pierwszy ratownik chwyta tonącego za rękę i ściąga na płytką wodę.

6. Jeszcze w płytkiej wodzie: obróć tonącego na wznak i spróbuj wykonać oddechy ratownicze.

7. Na brzegu prowadź resuscytację krążeniowo-oddechową.

Jak wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową?

U dorosłego

  • w standardowym rytmie: 30 uciśnięć środkowej części mostka na głębokość 4-5cm, z szybkością około 100 razy na minutę, na przemian z dwoma oddechami ratowniczymi.

U dziecka

  • jeśli u dziecka nie wykonywano wdechów wcześniej w wodzie, pojedynczy ratownik zaczyna resuscytację krążeniowo – oddechową od 5 wdechów a później proporcjonalnie 30 uciśnięć klatki piersiowej do 2 wdechów
  • jeśli pomocy udziela co najmniej dwóch przeszkolonych ratowników, powinni zachować proporcję 15:2 – u dziecka młodego bez cech pokwitania.

PAMIĘTAJ!

Wydmuchuj taką objętość powietrza, jak przy normalnym oddychaniu, przez ok 1-2 sekundy. Podatność płuc topielca może się szybko pogorszyć i wtedy trzeba będzie wdmuchiwać powietrze pod większym niż zwykle ciśnieniem.

Najważniejsze w ratowaniu tonącego jest jak najszybsze rozpoczęcie wdechów, dlatego ratujący robi je już w płytkiej wodzie.

Uciskania klatki piersiowej w wodzie są nieskuteczne, nawet u poszkodowanego położonego na desce, nie należy ich podejmować, żeby nie tracić czasu.

Woda w płucach i wymioty podczas resuscytacji

Woda, która dostała się do płuc nie jest przeszkodą w prowadzeniu wentylacji i nie trzeba próbować jej usuwać.

W przeciwieństwie do wody w płucach, woda wypita przez tonącego podczas prób ratowania się, stwarza duże problemy resuscytacyjne. Wymioty występują u większości topielców, co utrudnia utrzymanie drożności dróg oddechowych i stwarza niebezpieczeństwo zachłyśnięcia. Wymiotującego należy obrócić na bok i usunąć treść pokarmową z jamy ustnej.

Jak długo ratować i przeprowadzać resuscytację?

Trudno jest jednoznacznie ocenić jak długo poszkodowany nie oddychał. Jako czas graniczny przyjmuje się przebywanie pod wodą przez 30 minut, jednak znane są przypadki uratowania po ponad godzinnym przebywaniu dziecka w zimnej wodzie.

Ratownik powinien prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową do przyjadu karetki.

Pamietaj, że kąpiel w miejscach niestrzeżonych, a szczególnie nieznanych, może być bardzo niebezpieczna!

Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m.in. następujące zagrożenia: informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych oraz przypadki utonięć.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa mapy.geoportal.gov.pl
Krajowa Mapa zagrożeń Bezpieczeństwa mapy.geoportal.gov.pl

 

Więcej porad odnośnie pierwszej pomocy dzieciom znajdziecie z bardzo cennym poradniku doktora Marka Pleskota – Pierwsza pomoc dzieciom – Poradnik dla dociekliwych rodziców.

Bardzo polecam tą pozycję, można ją zakupić poprzez stronę www.drpleskot.pl, niewielki koszt w porównianiu do zawartości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here