Strona główna Aktualności Chodzik, skoczek, trampolina – czy sprzyjają zdrowemu rozwojowi malucha?

Chodzik, skoczek, trampolina – czy sprzyjają zdrowemu rozwojowi malucha?

Pierwsze samodzielne kroki dzieci stawiają w wieku 12-18 m.ż. Lekarze twierdzą, żeby nie pomagać dziecku w chodzeniu. Ono samo do tego dojrzeje. Dojrzeć muszą również jego nóżki i kręgosłup - rozwój układu kostnego musi iść w parze z rozwojem ruchowym. W przypadku, kiedy dziecko nie chodzi mając powyżej 18 m.ż. należy wybrać się do specjalisty.

0
foto brandon-morgan
foto brandon-morgan

W dobie dzisiejszych czasów mamy dostęp do wielu gadżetów i sprzętów, które zajmują dziecko i teoretycznie mają je wspomóc w rozwoju i dać rodzicom chwilę wytchnienia. Do najpopularniejszych należą: chodzik, skoczek i trampolina. Czy na pewno są bezpieczne? Czy wspomagają zdrowy rozwój? Jak je użytkować i na jakie certyfikaty zwracać uwagę? Zobaczcie sami.

Chodziki

Chodziki znane są nam od lat. Ja jako dziecko nie miałam, ale pewnie wiele/wielu z Was tak. Teoretycznie mają ułatwić dziecku naukę chodzenia oraz zainteresować dziecko zabawkami interaktywnymi. Wiele osób nadużywa chodzika, dziecko przebywa w nim dłużej niż powinno. Mając bezpiecznie usadzone dziecko, opiekunowie mogą zająć się czymś innym.

Od kilkunastu lat specjaliści nie zalecają tego sprzętu, a wręcz odradzają. Powoduje on więcej szkody niż pożytku i źle służy rozwojowi malucha.

Dlaczego chodzikom mówimy NIE?

  •  dziecko nabiera bardzo złych nawyków związanych z  postawą i właściwym ustawianiem stóp,
  • nieprawidłowo ustawia miednicę wypinając brzuszek i odginając plecy,
  • chodzik wymusza pozycję stojącą u dziecka, które często jeszcze nie jest gotowe, by taką pozycję ćwiczyć,
  • zaburza poczucie równowagi – nie da się w nim naturalnie upaść,
  • podczas korzystania z chodzika maluch najczęściej odpycha się palcami i jednocześnie dwiema nogami, nie naprzemiennie jak przy prawdziwym chodzeniu,
  • chodzik sprzyja koślawieniu stóp oraz zwracania ich do środka.

Pamiętajmy, że zdrowe, prawidłowo rozwijające się dziecko zacznie chodzić w określonym dla siebie czasie, kiedy będzie na to gotowe.

Pierwsze samodzielne kroki dzieci stawiają w wieku 12-18 m.ż. Lekarze twierdzą jednogłośnie, żeby nie pomagać dziecku w chodzeniu. Ono samo do tego dojrzeje. Dojrzeć muszą również jego nóżki i kręgosłup – rozwój układu kostnego musi iść w parze z rozwojem ruchowym. W przypadku, kiedy dziecko nie chodzi mając powyżej 18 m.ż. należy wybrać się do specjalisty.

Skoczki

Skoczek daje dziecku dużo frajdy i zajmuje malucha na dłuższą chwilę, pamiętajmy jednak, że co za dużo to nie zdrowo. Dziecko nie powinno za długo w nim przebywać, bo podobnie jak jeździk – skoczek może się przyczynić do negatywnego wpływu na układ kostny i zmysł równowagi, a także na nieprawidłowe nawyki przy ustawianiu stóp, co wszystko może przedkładać się na późniejsze wady postawy.

Fotelik samochodowy

Niektórzy używają fotelika w domu, jako bujaczek czy kołyska. Dziecko przebywające kilka godzin w foteliku czy bujaczku zapięte pasami nie będzie zdrowo rozwijało się. Specjaliści zalecają przebywanie najmłodszych dzieci w foteliku nie dłużej niż 30-60 minut, dłuższe przebywanie może spowodować problemy z krążeniem oraz obciążenie kręgosłupa. Po tym czasie należy pozwolić dziecku odpocząć, kładąc je na płaskiej powierzchni.

Trampolina

Kilka lat temu trampolina szturmem wkroczyła na nasz rynek a dzieci ją pokochały. Gorzej z oddziałami ratunkowymi, do których w sezonie letnim dziesiątkami zgłaszają się rodzice z dziećmi z różnymi obrażeniami „potrampolinowymi”.

Trampolina jest sprzętem, które podczas bezpiecznej zabawy mogą użytkować dzieci od 6 lat. Najlepiej jak przebywają na niej jednocześnie maksymalnie 2 osoby, pod kontrolą dorosłych.

Trzylatek nie powinien jeszcze skakać na trampolinie. Podczas skoków występuje duży nacisk na kości, które u małych dzieci są jeszcze zbyt słabe i mogą się łatwo złamać. Niektóre urazy mogą być bardzo poważne i skutkować nieodwracalnymi ograniczeniami ruchomości.

Urazy 

Najwięcej urazów trampolinowych ma miejsce podczas grupowego jej używania, do najczęstszych należą:

  • urazy głowy i kręgosłupa,
  • złamania obojczyka, kości ramiennej,
  • stawowe uszkodzenia łokcia,
  • złamania przedramion i nadgarstków, kości udowej, piszczeli, uszkodzenia stawów kolanowego i skokowego

…i to jeszcze nie koniec.

Mądra zabawa na bezpiecznej trampolinie ma też swoje plusy:

  • dzieci przebywają na świeżym powietrzu, spalają kalorie, trampolina wpływa relaksująco,
  • ma również pozytywny wpływ na pracę układu krążenia, usprawnia serce
  • wzmacnia różne grupy mięśniowe m.in mięśnie nóg i pleców, mięśni łydek, brzucha i ramion
  •  ruch na trampolinie polepsza u dzieci czucie głębokie, czyli zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała.
  • aby utrzymać równowagę podczas skoków, mocno pracują wszystkie grupy mięśni brzucha.
  • skoki na trampolinie poprawiają też koordynację ruchową i równowagę.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Powyższe sprzęty powinny spełniać warunki jakościowe, określane przez certyfikaty bezpieczeństwa takie jak:

  • TUV (światowy certyfikat bezpieczeństwa)
  • Certyfikat CE (produkt spełniający standardy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska)
  • Certyfikat GS (podwyższone standardy dotyczące bezpieczeństwa z Niemiec).

Pamiętajmy o sprawdzaniu jakości powyższych sprzętów, dbaniu oraz serwisowaniu. Nie chodzi o to, żeby dzieciom wszystkiego zabraniać, ale zadbać o ich bezpieczeństwo i nauczyć je mądrze się bawić.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here